اخبار

پروژه مسکونی «فجر» زنجان

ساخت پروژه 48 واحدی«فجر» در منطقه شهرک نصر برای کارکنان راه و شهرسازی با شرایط خاص که موجب اعتراض متقاضیان مسکن ملی در زنجان شده بود، با دستور استاندار متوقف شد.

به گزارش دیده بان معماری به نقل از خبرگزاری فارس از زنجان، ساخت پروژه 48 واحدی «فجر» در منطقه شهرک «نصر» برای کارکنان راه و شهرسازی با شرایط خاص که موجب اعتراض متقاضیان مسکن ملی در زنجان شده بود، با دستور استاندار متوقف شد.

دوم آذرماه سال جاری بود که شماری از متقاضیان مسکن ملی در زنجان با تجمع مقابل اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان نسبت به ساخت پروژه‌ای خاص در منطقه شهرک نصر این شهر معترض شدند.

تجمع‌کنندگان اعتقاد داشتند که این پروژه با شرایط و با مصالح خاص و به‌صورت ویژه در حال ساخت است و برخی مدیران راه و شهرسازی از جمله مدیرکل و معاونان وی در این پروژه دارای واحد هستند.

معترضان با خاص برشمردن پروژه فجر و با بیان اینکه چرا این واحدها در سه‌طبقه و خارج از برخی قوانین و در کمتر از 18 ماه ساخته شده است، خواستار شفاف‌سازی در مورد این پروژه بودند.

همچنین متقاضیان مسکن ملی نسبت به واگذاری این واحدها به کارکنان راه و شهرسازی  آن هم بدون قرعه‌کشی اعتراض و خواستار شفاف‌سازی در مورد قیمت تمام شده و متراژ واحدهای پروژه فجر شدند.

بعدازاین اعتراضات بود که روابط‌عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان با ارسال خبری به نقل از مدیرکل بدون پاسخ به اعتراضات صورت‌گرفته اعلام کرد که این سازمان به کارکنان دولت مسکن می‌سازد.

راه و شهرسازی برای کارکنان دولت مسکن می‌سازد

اصغر اسماعیلی، مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان در این زمینه با بیان اینکه برای تعدادی از کارکنان دستگاه‌های دولتی و بر اساس تفاهم‌نامه‌های منعقده در قالب طرح نهضت ملی مسکن تخصیص پروژه شده‌اند، گفت: اولویت تأمین زمین در این تفاهم‌نامه‌ها از سوی طرف تفاهم می‌باشد و در صورت عدم زمین مازاد دستگاه‌های دولتی، وزارت راه و شهرسازی موظف است نسبت به تأمین زمین و تعریف پروژه اقدام کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان زنجان با بیان اینکه برخی از پروژه‌های نهضت ملی مسکن شهر زنجان در این‌خصوص تعریف شده و در حال اجراست، ابراز کرد: بحث طراحی و تخصیص پروژه‌های مذکور در قالب تأمین مسکن کارکنان دولت بوده و برخی از نهادها نیز با تخصیص اراضی خود برای استفاده از تسهیلات بانکی و دیگر مزایای طرح نهضت ملی مسکن، در این طرح قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه متقاضیان پروژه‌های یاد شده(48 واحدی فجر) همانند سایر پروژه‌ها دارای فرم «ج» سبز هستند، تصریح کرد: همچنین این متقاضیان باید حائز شرایط دیگر طرح نهضت ملی از جمله عدم مالکیت و عدم برخورداری از تسهیلات بانکی(حوزه مسکن) بوده و اقساط اعلامی نیز در موعدهای مقرر می‌بایست واریز شود.

اسماعیلی، به اسامی سازمان‌هایی که با وزارت راه و شهرسازی تفاهم‌نامه منعقد کرده‌اند اشاره کرد و بیان داشت: وزارت آموزش‌و پرورش، سازمان صداوسیما، کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت دادگستری، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت علوم و تحقیقات، وزارت کشور، ثبت‌اسناد کشور، بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت دفاع و نیروهای مسلح(سپاه_ارتش و نیروی انتظامی)، مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور و کارکنان خودِ وزارت راه و شهرسازی… از جمله این سازمان‌ها هستند که در چهارچوب ابلاغ قانون جهش تولید و ضوابط ابلاغی وزارت راه و شهرسازی در قالب نهضت ملی، تفاهم‌نامه‌ای و فناوری نوین قابلیت اقدام دارد.

اما پس از این جواب اداره کل راه و شهرسازی اعتراض‌هاn> در فضای مجازی ادامه داشت تا اینکه بر اساس اعلام منابع موثق محسن افشارچی، استاندار زنجان دستور توقف این پروژه را تا زمان شفاف‌سازی در مورد آن صادر کرده است.

بررسی برخی جزئیات و بررسی روند اجرایی پروژه از جمله مواردی و دستوراتی است که استاندار در مورد پروژه فجر صادر کرده است.

مدیر سایت

دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه تهران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا