اخبارمعماری فضای درمانی

کرپاد ؛ نخستین مطب هوش مصنوعی محضول شرکت فوروارد

کرپاد یک اتاق مکعبی آینده نگر است که ابزارهای پیشرفته و هوش مصنوعی را ترکیب کرده تا یک کلینیک شخصی شکل بگیرد

به گزارش دیده بان معماری به نقل از عصر ایران برخی به واسطه خجالت و ترس در مراجعه منظم به پزشک برای انجام معاینه تردید می کنند. همه گیری اخیر بیماری کرونا افزایش محبوبیت مشاوره مجازی را به همراه داشت، اما برای انجام آزمایش هایی مانند آزمایش خون و اسکن های بیومتریک باید به یک کلینیک یا بیمارستان مراجعه کرد. با توجه به فناوری هایی که امروز در دسترس هستند، حداقل برای انجام ابتدایی ترین آزمایش ها و تشخیص ها نباید نیازی به این کار نیز باشد.

با مد نظر قرار دادن این نظریه، یک اتاق مکعبی آینده نگر طراحی شده است که ابزارهای پیشرفته و هوش مصنوعی را ترکیب کرده تا یک کلینیک شخصی شکل بگیرد. این اتاق مکعبی کرپاد (CarePod) نام دارد و محصول شرکت فوروارد (Forward) است. کرپاد می تواند تقریبا در هر مکانی راه اندازی شود و بر همین اساس، افراد می توانند دسترسی آسان تر و با استرس کمتر به خدمات سلامت را تجربه کنند.

فوروارد کرپاد؛ کلینیک شخصی که از هوش مصنوعی نیرو می گیرد

کرپاد
کرپاد

به همه ما توصیه می شود که برای آگاهی از شرایط بدن خود معاینات منظم توسط یک پزشک را انجام دهیم، به ویژه زمانی که احساس می کنیم مشکلی وجود دارد. با این وجود، کلینیک ها ممکن است دور باشند یا زمان انتظار برای دریافت نوبت از یک پزشک بسیار طولانی باشد.

آیا خوب نیست که بتوانید وارد یک اتاق شده، از چند ابزار استفاده کرده، یک تشخیص سریع درباره شرایط سلامت خود دریافت کرده و شاید حتی یک نسخه قانونی برای شما تجویز شود، بدون این که نیاز به ملاقات با یک پزشک باشد؟ این همان تجربه سریع و بدون استرسی است که فوروارد کرپاد به عنوان نخستین مطب پزشک هوش مصنوعی در جهان نوید می دهد.

فوروارد کرپاد؛ نخستین مطب هوش مصنوعی جهان

یک صندلی راحت تک نفره درون این اتاق در نظر گرفته شده است. شما وارد اتاق شده و به چند پرسش پاسخ می دهید تا نوع آزمایش بالینی را مشخص کنید. سپس از ابزارهای موجود، به عنوان نمونه، برای خون گیری، نمونه برداری از گلو، بررسی فشار خون و غیره برای انجام آزمایش ها استفاده می کنید. اینها مواردی هستند که بیشتر پرستاران و پزشکان در ابتدای ویزیت بیمار انجام می دهند، اما اکنون خودتان می توانید آنها را با ابزارهای مناسب انجام دهید.

البته کسب نتایج آزمایش ها کافی نیست. شما به یک متخصص نیاز دارید تا این نتایج را برای شما تفسیر کند که این نیز وظیفه پزشکان است. در کرپاد تشخیص توسط یک هوش مصنوعی اختصاصی انجام می شود. هوش مصنوعی این کار را با اطلاعات فرا گرفته از تخصص بالینی و جدیدترین پژوهش های پزشکی انجام می دهد.

فوروارد کرپاد؛ نخستین مطب هوش مصنوعی جهان

افزون بر ارائه تشخیص، هوش مصنوعی برنامه های مراقبتی را تدوین می کند که بیمار را با ارائه برنامه ها و توصیه هایی برای رسیدگی به بیماری ها و اختلالات مختلف از جمله دیابت، پرفشاری خون و حتی افسردگی راهنمایی می کند. البته، کرپاد پزشکان انسانی را به طور کامل از معادله حذف نمی کند زیرا هنوز برای نوشتن نسخه و مشاوره های عمیق تر مورد نیاز هستند.

مهم ترین جنبه کرپاد احتمالا این واقعیت است که امکان نصب آن تقریبا در هر مکانی وجود دارد. کرپاد را به راحتی می توان در مراکز خرید، باشگاه ها، اداره ها و مکان هایی که خدمات بالینی اغلب در دسترس نیستند، نصب کرد. اما تصور این که چنین فناوری هایی در آینده در هر گوشه از خیابان ها نیز دیده شوند، چندان دور از ذهن نیست. این امر به مردم امکان دسترسی به مراقبت های سلامت را می دهد که در غیر این صورت خارج از دسترس هستند. بر همین اساس، شانس آنها برای زندگی سالم تر و طولانی تر افزایش می یابد.

فوروارد کرپاد؛ نخستین مطب هوش مصنوعی جهان

فوروارد کرپاد؛ نخستین مطب هوش مصنوعی جهان

فوروارد کرپاد؛ نخستین مطب هوش مصنوعی جهان

فوروارد کرپاد؛ نخستین مطب هوش مصنوعی جهان

فوروارد کرپاد؛ نخستین مطب هوش مصنوعی جهان

فوروارد کرپاد؛ نخستین مطب هوش مصنوعی جهان

مدیر سایت

دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه تهران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا