معماران مشهورمعماری جهان

سالن اپرا ملی تایچونگ ملقب به "دشوارترین سازه"

تویو ایتو در سال 2013 جایزه مطرح معماری پریتزکر را به دست آورد. جایزهٔ پریتزکر از برترین جوایز معماری دنیا به‌شمار می‌رود و به ‌کرات از آن با عنوان جایزه نوبل معماری یاد شده‌ است.

به گزارش دیده بان معماری به نقل از عصر ایران– سالن اپرا ملی تایچونگ یکی از آثار مهم معماری جهان است که به آن لقب “دشوارترین سازه” را داده اند، در توسعه و طراحی این سالن تئاتر از مفهوم غار صدا (Sound Cave) الهام گرفته شده که مسیر حرکت صدا در دالان ها و قوسی های سازه را ایجاد می کند.

امکانات رفاهی در محیط بیرونی ساختمان و همچنین بخش های مختلف داخل سالن از محل اجرای نمایش و اپرا گرفته تا تفریح، مطالعه و خرید همگی به بهترین شکل ممکن جانمایی شده اند. مساحت کلی سایت 57685 متر مربع است. این پروژه در سال 2009 آغاز و 2016 به پایان رسید.
معماران سالن فرهنگی تایچونگ تویو ایتو و سسیل بالموند هستند. تویو ایتو (زاده ۱۹۴۱) معمار مشهور کره‌ای‌تبار ژاپنی است. او در معماری خود به جنبهٔ مفاهیم نظری توجه بسیار دارد. ایتو دانش آموخته دانشگاه توکیو است و این پروژه تایوانی را بیشتر به او نسبت می دهند.
تویو ایتو در سال 2013 جایزه مطرح معماری پریتزکر را به دست آورد. جایزه مذکور هر ساله «به‌منظور بزرگداشت معمار یا معمارانی زنده اهدا می‌شود که آثار ایشان دلالت بر ترکیبی از صفاتی چون استعداد، بینش، و تعهد داشته و از طریق هنر معماری خدماتی قابل توجه و پیوسته را به بشریت و محیط مصنوع کرده‌اند». جایزهٔ پریتزکر از برترین جوایز معماری دنیا به‌شمار می‌رود و به ‌کرات از آن با عنوان جایزه نوبل معماری یاد شده‌ است.
سیسیل بالموند هنرمند شناخته‌شده‌ای است که از جمله سال‌ها در ایران کار کرده است. نماد المپیک ۲۰۱۲ لندن که ۱۱۴ متر ارتفاع دارد و با بودجه‌ای نزدیک به ۲۲ میلیون پوند ساخته شده، یکی از کارهای برجسته‌ی او است.

مدیر سایت

دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه تهران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا