اخبارمیراث فرهنگی

تاج محل

پس از بارش باران‌های موسمی در شمال هند که منجر به جاری شدن سیل شد، برای اولین بار پس از ۴۵ سال، آب از رودخانه جمنا به دیواره‌های تاج محل رسید و باغ مجاور را زیر آب گرفت.

فرارو- پس از ایجاد ویرانی در دهلی، رودخانه یامونا در آگرای هند به ارتفاع ۱۵۰ متری رسید و روز دوشنبه به دیوار‌های تاج محل رسید، اتفاقی که برای اولین بار در ۴۵ سال گذشته رخ داد.

به گزارش فرارو، طبق تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، باغی واقع در پشت بنای باشکوه تاج محل زیر آب رفته است. آخرین باری که جمنا به این عجایب هفتگانه نزدیک شد، در طول سیل سال ۱۹۷۸ بود.

با این حال، واجپایی، یک مقام در سازمان باستان شناسی هند، انعطاف پذیری تاج محل را به طراحی مبتکرانه آن نسبت داد و تأکید کرد که این مکان در برابر سیل مقاوم است. او در حین صحبت با اکونومیک تایمز گفت: این بنای تاریخی با دقت برنامه ریزی شده تا اطمینان حاصل شود که آب نمی‌تواند وارد سازه اصلی شود، حتی در هنگام سیل.

سازمان باستان شناسی هند که این بنای تاریخی را مدیریت می‌کند، گفت که هنوز آب به زیرزمینی که مقبره‌های شاه جهان و ارجمند بانو در آن قرار دارد وارد نشده است.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، مقامات برای جلوگیری از سیل، موانعی را در نزدیکی تاج محل ایجاد کرده اند.

در سال ۱۹۷۸، سطح آب رودخانه به ۱۵۴.۸ متر رسید و ۲۲ اتاق زیرزمین تاج محل را زیر آب گرفت و گل و لای زیادی برجای گذاشت.

با این حال، افزایش سطح آب نیز موضوع جاری آلودگی در رودخانه جمنا را برجسته کرده است. آب‌های آلوده به عنوان یک تهدید مهم برای تاج محل شناخته شده است که به تغییر رنگ و پوسیدگی آن کمک می‌کند.

تاج محل از پرآوازه‌ترین بنا‌های جهان و آرامگاهی است که در نزدیکی شهر آگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی پایتخت هندوستان و در کرانه‌های جنوبی رودخانه جمنا ساخته شده است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین پادشاه گورکانی هند به خاطر یادبود همسرش بنام ارجمند بانو که در سال ۱۰۱۵ قمری یا ۱۰۴۰ شمسی در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده است. خود شاه‌ جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد.

طی روز‌های اخیر سیل ناگهانی ده‌ها هزار شهروند هندی را آواره کرده و دست کم ۱۰۰ نفر را در شمال هند کشته است.

مدیر سایت

دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه تهران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا