میراث فرهنگی

منحصر به فردترین موزائیک جهان

موزائیکی بزرگ که قهرمان افسانه ‌ای تروا را به تصویر می ‌کشد قهرمان شعر حماسی ویرژیل شاعر کلاسیک جمهوری روم در شهر عثمانیه در جنوب ترکیه کشف شده است. این موزاییک در حفاری پایه یک سایت ساخت و ساز کشف شد که بقایای یک ویلای رومی را نشان داد.

به گفته کارشناسان نمونه دیگری از این موزائیک در هیچ نقطه دیگری در جهان وجود ندارد. گمان می‌رود محوطه موزائیک در قرن اول و دوم پس از میلاد مسیح برای تزئین کف ویلایی آن دوران ساخته شده باشد.

به گزارش فرارو به نقل از rahnamato، “جزمی یوتسِوِر” مورخ و نویسنده موزائیک آئنیاس را در جهان “منحصر بفرد” می‌داند. او می‌گوید: “در سال ۲۰۱۵ میلادی اعلام شد که آثار تاریخی و موزائیک‌هایی در کف یک ساختمان در مرکز شهرستان قادرلی در استان عثمانیه ترکیه پیدا شده است. پس از آن بسیاری از باستان شناسان به اینجا آمدند و کاوش‌هایی را در این منطقه انجام دادند. در جریان این کاوش‌ها صحنه‌های موزائیکی در کف ساختمان پیدا شد. در یک صحنه جنگجویی سوار بر اسبی که نیزه‌ای در دست داشت دیده می‌شود که زنی با کتیبه دیدو بنیانگذار مشهور کارتاژ را همراهی می‌کرد. زن مشاهده شده در آن تصویر با آن جنگجو به شکار شیر می‌رفت به تصویر کشیده شده بود. نام این جنگجو “آئنیاس” از قهرمانان بزرگ تروا بود. او پس از هکتور شاهزاده تروا شخصیت مهمی در زمانه خود محسوب می‌شد”.

یوتسور هم چنین اشاره می‌کند صحنه‌ای که آئتیاس را در حال نبرد با لئون نشان میدهد در همان منطقه کشف شده است. این مکان شهر باستانی فلاویاپولیس بوده که در دوران رومیان ساخته شده و طبق تخمین‌های صورت گرفته موزائیک تازه کشف شده در قرن سوم پس از میلاد مسیح ساخته شده است.

به همین دلیل، پس از جنگ تروا در حدود ۱۵۰۰ سال پیش موزائیک کشف شده در شهر باستانی فلاویاپولیس در دوره روم که قهرمان جنگ تروا را به تصویر می‌کشد یک کشف بی نظیر برای باستان شناسی و تاریخ محسوب می‌شود.

آئنیاس قهرمان افسانه‌ای تروا در اساطیر یونان و روم است. آئنیاس طبق افسانه‌ها یک شاهزاده تروا و پسر الهه آفرودیت (ونوس در اساطیر رومی) بود.

آئنیاس در طول جنگ تروا کنار جنگویان تروا جنگید و یکی از معدود جنگجویان تروا بود که از سقوط تروا جان سالم به در برد. او پس از جنگ گروهی از جنگجویان تروا را در سفری طولانی هدایت کرد و در نهایت به ایتالیا رسید و شهر لاوینیوم را تاسیس کرد. آئنیاس بیش‌تر به عنوان قهرمان منظومه‌ای حماسی ویرژیل به نام “انه اید” شناخته می‌شود که داستان سفر او و تاسیس رم را بیان می‌کند. این منظومه حماسی در دوازده جلد سروده شده است.

مدیر سایت

دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه تهران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا