اخبارمعماری

ورتی پورت؛ رونمایی از طرح پایانه تاکسی هوایی در دبی

ورتی پرت به عنوان پایانه شبکه هواگردهای عمودپرواز الکتریکی قرار است مهم‌ترین و شلوغ‌ترین نقاط دبی را به یکدیگر متصل کرده و سفر سریع با انتشار کربن صفر را ارائه کنند.

عصر ایران طرح مفهومی برای نخستین پایانه هواگردهای عمود پرواز شهر دبی توسط شرکت معماری مطرح فاستر+پارتنرز (Foster+Partners) ارائه شده است. این تاسیسات جابجایی مسافران را با استفاده از هواگرد عمودپرواز (VTOL) تسهیل می کند.

طرح مفهومی پایانه هواگردهای عمودپرواز دبی برای شرکت اسکای‌پورتس اینفراستراکچر (Skyports Infrastructure) توسعه داده شده است که آغاز خدمات تاکسی هوایی در منطقه تا سال 2026 را دنبال می کند.

رونمایی از طرح پایانه برای شبکه زیرساخت هواگردهای عمودپرواز الکتریکی در دبی

دبی مدتی است که ارائه خدمات تاکسی هوایی را در دستور کار خود قرار داده و طرح های بلندپروازانه ای را در این زمینه دنبال می کند. در سال 2017، اداره راه و حمل و نقل دبی اعلام کرد که با همکاری یک شرکت چینی به نام ئی‌هنگ (Ehang) خدمات پهپاد مسافربری بدون خلبان را راه اندازی خواهد کرد.

طی سال های گذشته، چندین شرکت فعال در زمینه هواگردهای عمودپرواز در سراسر جهان نمایش های عمومی فناوری های خود را برگزار کرده اند که نیاز به پایانه ای اختصاصی برای فعالیت های آینده را برجسته کرده است. این پایانه های اختصاصی به طور معمول با عنوان ورتی‌پورت (Vertiport) شناخته می شوند.

ورتیپورت دبی به چه شکل است؟

افزایش محبوبیت شرکت های فعال در زمینه تولید هواگردهای عمودپرواز، افزایش شرکت هایی که قصد دارند در زمینه ساخت ورتی‌پورت ها فعالیت کنند را به دنبال داشته است.

دبی قصد دارد زیبایی‌شناسی و کارایی را در ورتی‌پورت های خود ارائه کند و فاستر+پارتنرز یکی از شرکت هایی است که انجام این کار بر عهده آنها نهاده شده است. طرح مفهومی ارائه شده از سوی این شرکت پایانه را روی عرشه ای مرتفع قرار داده تا برخاستن و فرود هواگردهای عمودپرواز تسهیل شود.

رونمایی از طرح پایانه برای شبکه زیرساخت هواگردهای عمودپرواز الکتریکی در دبی

با باند فرود در مرکز، ساختمان پایانه ورتی‌پورت این فضا را احاطه می کند. سالن های ورود و خروج مسافران چشم اندازهای گسترده ای از هواگردهای در حال پرواز و خط افق شهر ارائه می کنند.

این طرح دارای سقفی است که بخشی از نما محسوب شده و همچنین محافظت بیشتر در برابر نور خورشید و پیشگیری از گرم شدن بیش از حد محیط را ارائه می کند.

شرکت معماری فاستر+پارتنرز مجموعه ای از رنگ های گرم و مواد طبیعی را برای فضای داخلی ورتی‌پورت دبی در نظر گرفته تا محیطی آرام و دلپذیر را ایجاد کند.

اداره راه و حمل و نقل دبی و شرکت اسکای‌پورتس اینفراستراکچر در حال بررسی چهار سایت ساخت و ساز ورتی‌پورت در شهر دبی هستند. سایت نزدیک به فرودگاه بین المللی دبی و ایستگاه مترو یکی از مکان های اصلی در نظر گرفته شده است.

شبکه هواگردهای عمودپرواز الکتریکی قرار است مهم‌ترین و شلوغ‌ترین نقاط دبی را به یکدیگر متصل کرده و سفر سریع با انتشار کربن صفر را ارائه کنند. شبکه ورتی‌پورت این شهر با هاب های حمل و نقل فعلی از جمله شبکه مترو و فرودگاه بین المللی دبی یکپارچه خواهد شد.

رونمایی از طرح پایانه برای شبکه زیرساخت هواگردهای عمودپرواز الکتریکی در دبی

مدیر سایت

دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه تهران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا