رستوران

کافه داربست

شیراز، مجتمع خلیج فارس، مجموعه فرهنگی سینما هنر شهرآفتاب / شرکت مشاور: گروه معماری اشعری و همکاران/ معمار: امیرحسین اشعری

نام: کافه داربست /
آدرس: شیراز، مجتمع خلیج فارس، مجموعه فرهنگی سینما هنر شهرآفتاب /
شرکت مشاور: گروه معماری اشعری و همکاران/
معمار: امیرحسین اشعری /
تیم طراحی: زهرا جعفری، امیر ایرانی دوست حقیقی، افشین اشعری/
تاریخ اجرا: دی ۱۳۹۶ الی اردیبهشت ۱۳۹۷ /
مساحت ساخته شده: ۲۷۰ مترمربع/
نوع: رستوران/
سازه: اصغر گرامی، ایوب هاشمی /
نورپردازی: ‌سیّد امین موسوی /
مدیر اجرایی: سعید جمالی/
تیم اجرایی: احسان شبانی، اجرای چوب: گروه رست (برادران قربانی)/
طراح سه بعدی: امیر ایرانی دوست حقیقی//
گرافیست:‌ زهرا جعفری، الناز امینی خانیمنی /
مطالعات: الناز امینی خانیمنی /
عکاس: امیرعلی غفاری/
مصالح: داربست، الوار، توری فلزی، شیشه  /

کافه داربست، با زیربنایی در حدود ۲۷۰ مترمربع بخشی از مجموعه فرهنگی سینمایی خلیج فارس شیراز است. از اهداف اصلی در طراحی این کافه به جهت قرارگیری اش در یک مجتمع فرهنگی، ایجاد تعاملات مردمی بیشتر در جهت رسیدن به پایداری اجتماعی بود. از طرفی یکی از خواسته های کارفرما امکان تاسیس شعبه های دیگری از آن در آینده بود، ما از داربست و الوار به عنوان استخوان بندی اصلی و به عنوان یک عنصر هویت بخش در طراحی فضای کافه استفاده کردیم. سازه داربست امکان رسیدن به سرانه فضایی بیشتر، شفافیت و پویایی بصری، سیالیت فضایی و امکان استفاده حداکثری همه افراد از محیط کافه را فراهم کرد. هزینه کم و امکان تغییر چیدمان در فضاهای گوناگون از جمله ویژگی های داربست است؛ و همچنین داربست با توجه به ویژگی های ذاتی که ذکر شد میتواند به عنوان معرف برند این کافه در شعبه های دیگر مورد استفاده قرار گیرد که خواسته کارفرما را نیز برآورده کند.

به منظور افزایش فضای نشستن در کافه نیم طبقه ها به مجموعه اضافه شد. فضاهای نشستن نیز در غالب الگوهای مختلفی از جنس داربست شکل گرفت. طبقه اول به مکانی برای ایجاد تعاملات اجتماعی مردم با یکدیگر و با کارکنان (عمومی تر) و طبقه بالا به حیطه خصوصی تر اختصاص یافت. در طبقه اول از میز ها و فضاهای اجتماعی استفاده شده و در طبقه بالا از میز های کوچک با ظرفیت کمتر.
سعی شد تمامی متریال های استفاده شده بدون تغییر ماهیت اصلی خودش در فضا به کار گرفته شود. سازه وتاسیسات نیز بدون هیچ پوششی به تعریف فضای مورد نظر ما کمک کرد.با باز کردن یکی از جداره های کافه که به سمت خارج بود (بازشو)، امکان ارتباط بیرون مجتمع با داخل کافه به وجود آمد.علاوه بر آن، ورود نور طبیعی به فضا باعث ایجاد سایه روشن هایی در فضای داخلی شد.

منبع: سایت معماری معاصر ایران  caoi.ir

مدیر سایت

دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه تهران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا