اخبارمعماریمعماری فضای مسکونی

مکعب 1؛ خانه کوچک شهری

مکعب یک خانه پیش ساخته بادوام و قابل حملی است که نه تنها از نظر پایداری امتیاز بالایی دریافت می کند، بلکه ظاهری آینده نگر دارد و از فناوری هوشمند سود می برد.

عصر ایران خانه های پیش ساخته، پیشرفته، آماده برای زندگی و ارزان (البته در قیمت های جهانی و نه داخلی) دیگر گزینه هایی دور از دسترس نیستند. شرکت نسترون که در زمینه ساخت خانه های کوچک فعالیت می کند یکی از محصولات خود به نام “مکعب یک” (Cube One) را به هوش مصنوعی مجهز کرده است.

مکعب یک خانه ای 156 فوت مربعی (14.4 متر مربع) است که از جوانان مجرد تا خانواده ای چند نفره می توانند استفاده از آن را مد نظر قرار دهند. این خانه پیش ساخته دارای اسباب و اثاثیه داخلی، فناوری تشخیص صدا و پوسته استیل گالوانیزه از ارزش بالایی در برابر هزینه پرداختی برخوردار است و نه تنها فضایی راحت و دوست داشتنی را برای ساکنان فراهم می کند، بلکه در برابر شرایط آب و هوایی مختلف نیز مقاوم است.

قیمت پایه برای خانه کوچک مکعب یک 30 هزار دلار است و امکان ارسال آن به هر نقطه از جهان وجود دارد. از لحظه ای که مالک به آن وارد می شود، این خانه آماده برای زندگی کردن است.

امکان سفارشی‌سازی خانه مکعب یک وجود دارد. فضای داخلی این خانه پیش ساخته با افزودنی ها و تزیینات مختلف برای آشپزخانه، کمد لباس، تختخواب، فضای نشیمن و حمام همراه با ماشین لباسشویی قابل سفارشی سازی است.

همچنین، مکعب یک به فناوری هوشمند مجهز شده است که در قالب نورپردازی ال‌ئی‌دی قابل کنترل، تلویزیون، سامانه صوتی و سامانه تهویه مطبوع امکان تجربه آن وجود دارد.

در صورت پرداخت هزینه اضافی، امکان یکپارچه‌سازی یک توالت با قابلیت تولید کمپوست، پنل های خورشیدی برای استفاده از انرژی نور خورشید، و سامانه گرمایش از کف در محیط داخلی خانه وجود دارد تا ویژگی های دوستدار محیط زیست خانه مکعب یک هرچه بیشتر افزایش یابد.

این در شرایطی است که 90 درصد مواد مورد استفاده در خانه کوچک مکعب یک قابل بازیافت هستند و در مقایسه با روش های عادی ساخت و ساز به 99 درصد آب کمتر برای ساخت آن نیاز است. عایق پشم سنگ، با ماهیت غیرسمی در طبیعت، برای عایق کاری فضای داخلی خانه استفاده شده که از آن در برابر سر و صدا و دماهای شدید محافظت می کند. برای مقاوم ساختن خانه در برابر نم و رطوبت نیز از کفپوش دراپ-لاک و پنل های چوبی فشرده شده استفاده شده است.

مکعب یک خانه پیش ساخته بادوام و قابل حملی است که نه تنها از نظر پایداری امتیاز بالایی دریافت می کند، بلکه ظاهری آینده نگر دارد و از فناوری هوشمند سود می برد. به نوعی می توان مکعب یک را آینده خانه های پیش ساخته کوچک دانست.

مدیر سایت

دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه تهران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا