معماریمعماری فضای مسکونی

خانه هراتیان

دفتر معماری و ساخت آرکافیس/ معمار مسئول: امیرحسین علوی زاده/ تیم طراحی: مهدی هادی پور/ تاریخ: ۱۴۰۰- ۱۴۰۱

نام: خانه هراتیان/
موقعیت: تهران، یوسف آباد، کوچه چهل و ششم/
دفتر معماری: دفتر معماری و ساخت آرکافیس/
معمار مسئول: امیرحسین علوی زاده/
تیم طراحی: مهدی هادی پور/
تاریخ: ۱۴۰۰- ۱۴۰۱/
مساحت زمین: ۲۰۰ مترمربع
زیربنا: ۴۰۰ مترمربعفی /
نوع: مسکونی، بازسازی//
تاسیسات مکانیکی: حسام سیدحسینی/
مدیر اجرایی: داود علوی زاده/
گرافیک: سپهر سید اصفهانی، مهدی هادی پور/
مصالح: آجر، چوب، سنگ، آهن/
کارفرما: علی هراتیان/
بودجه: ۷۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال
عکاس: پرهام تقی اف

بازسازی خانه هراتیان پروژه ای پر چالش بود، چالش هایی چون ابعاد کوچک ساختمان، تنوع فضاهای خواسته شده، مشرفیت و ایجاد حس امنیت برای کارفرما. این چالش ها باعث گردید که روند طراحی به سمت استفاده حداکثری از فضاها شود. با توجه به خواسته های کارفرما یعنی فراهم کردن یک واحد مسکونی، یک واحد مهمان و یک واحد سرایداری، تقسیم فضایی به سمتی رفت که فضای سکونت در طبقه همکف و اول در نظر گرفته شود تا خانواده دسترسی کامل به حیاط داشته باشند و کمتر در معرض دید باشند و واحدهای مهمان و سرایداری در طبقه دوم در نظر گرفته شدند. فضای مسکونی به دو بخش فضاهای خصوصی خانه که در تعامل با حیاط اند و بخش های عمومی که در مجاورت گذر است، تقسیم می شوند.

با توجه به حساسیت های خانواده برای کنترل هر چه بیشتر بازشوها و حل مشرفیت همسایه ها، راه حل هایی در نظر گرفته شد. بیشترین اشراف مربوط به بازشوهای جنوبی بود که برای حل آن از آجرچینی فخرمدین مقابل تراس های طبقات بهره گرفته شد تا هم نور جنوب و هم دید همسایه ها را کنترل کند و فضای تراس ها با توجه به عملکردهای پشت آن یعنی آشپزخانه و اتاق ها برای خانواده قابل استفاده باشد. ایوان حیاط در عمق قرار گرفته شد که حضور خانواده در آن به دور از دید همسایه ها امکان پذیر شود تا خانواده مدت بیشتری از روز را در آن سپری کنند. دیوار حیاط برای کنترل دید همسایه ها، بلند تر به صورت پلکانی بازسازی و اجرا شد. از دیگر نکاتی که در طراحی به آن توجه شد این بود که هر فضایی شامل بازشوی با طراحی مختص خود باشد و برای مثال تنوع بازشوهای شمالی نشانگر تفاوت فضاهای مرتبط با آنهاست. بازشوهای طبقه اول مربوط به بخش پذیرایی واحد مسکونی و بازشوهای طبقه دوم مربوط به بخش سرایداری است.

ایجاد حس امنیت یکی از خواست های مهم کارفرما و یکی از پر چالشترین بخش های طراحی بود. تلاش شد که راه حل هایی ارایه شود تا نفود پذیری بازشو ها از بین نرود و در عین حال حس امنیت را به کارفرما بدهد. به این منظور در طراحی نرده های فلزی تمهیداتی در نظر گرفته شد. چالش دیگر مربوط به نرده های پارکینگ و ایوان همکف سمت حیاط بود که می بایست هم متحرک و هم محافظ باشند. بدین منظور نرده ها به گونه ای طراحی و اجرا شدند که به زیر سقف حرکت کنند تا کمترین میزان تداخل را داشته باشند.

منبع: سایت معماری معاصر ایران

مدیر سایت

دانش آموخته مهندسی معماری از دانشگاه تهران

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا