اخبارتاریخ معماریمعماری جهان
پرطرفدار

ری‌اکتور؛ خانه ای متحرک در باد

ری‌اکتور ساختار جالب توجه و متمایزی محسوب می شود که با توجه به سرعت چرخش و موقعیت مکانی افراد در خانه چشم اندازی به طور مداوم در حال تغییر را ارائه می کند.

به گزارش عصر ایران وقتی صحبت از خانه های متحرک به میان می آید، بیشتر نمونه هایی که دارای چرخ هستند به ذهن ما خطور می کنند. اما همه خانه های متحرک دارای چرخ نیستند. به عنوان نمونه، ری‌اکتور (ReActor) یکی از این خانه ها با طراحی جسورانه و متمایز در دنیای معماری بود.

ری‌اکتور خانه ای متحرک در باد!

ری‌اکتور خانه ای متحرک بود که البته موقعیت مکانی خود را هرگز تغییر نمی داد. برخلاف خانه هایی که دارای چرخ هستند، ری‌اکتور از مکانی به مکان دیگر حرکت نمی کرد. در واقع ری‌اکتور با توجه به نیروهایی که بر آن وارد می شد در جای خود می چرخید یا از سمتی به سمت دیگر کج می شد.

اگرچه خانه هایی با قابلیت چرخش چیز جدیدی نیستند، اما ری‌اکتور ساختار جالب توجه و متمایزی محسوب می شود که با توجه به سرعت چرخش و موقعیت مکانی افراد در خانه چشم اندازی به طور مداوم در حال تغییر را ارائه می کند.

وارد شلی و الکس شویدر، طراحان ری‌اکتور، آن را در سال 2016 ساختند. ری‌اکتور با شیشه های قدی از کف تا سقف، خانه ای کاربردی برای دو بزرگسال بود که روی پایه ای سیمانی قرار داشت. این پایه خانه را 4.5 متر بالاتر از سطح زمین نگه می داشت. طراحی خانه شبیه به یک واگن قطار با 13.5 متر طول و 2.5 متر پهنا بود. ری‌اکتور دارای اتاق خواب، آشپزخانه، حمام و بالکن های باز در هر دو طرف بود.

خانه متحرک ری‌اکتور با کمک یک لولا به پایه سیمانی متصل شده بود که به آن امکان گردش 360 درجه با توجه به شرایط باد را می داد. با حرکت افراد حاضر در ری‌اکتور، این خانه به همان نسبت کج می شد، از این رو، آنها باید ارتباط بین خود را حفظ می کردند تا از تبدیل شدن خانه به یک سطج شیب‌دار جلوگیری شود. ری‌اکتور را می توان همانند یک الاکلنگ بزرگ در نظر گرفت که به شکل خانه ای برای دو بزرگسال ساخته شده بود.

وارد شلی و الکس شویدر در تابستان 2016 برای پنج روز درون این خانه زندگی کردند. ری‌اکتور بر بالای تپه ای در مرکز هنری اومی (OMI Art Center) در شمال ایالت نیویورک قرار گرفته بود. طی این بازه زمانی مرکز هنری اومی برای حضور عموم باز بود، از این رو، بازدیدکنندگان می توانستند چگونگی تاثیر تعاملات دو ساکن خانه بر حرکات آن و این که چگونه برای پایدار نگه داشتنش با هم همکاری می کنند را مشاهده کنند. البته حتی در تعادل کامل نیز ری‌اکتور با وزش باد به آرامی حرکت می کرد.

هدف این پروژه نمایش کاربردهای مختلف چوب به عنوان ماده ای در ساختمان‌سازی و این که معماری چگونه می تواند بر روابط بین ساکنان یک خانه تاثیرگذار باشد، بود. در واقع، خانه، دو فرد حاضر در آن را وادار به همکاری و برقراری ارتباط می کرد.

ری‌اکتور تا سال 2018 در همان محل ساخت خود قرار داشت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا